„Portret Damy” Petera Paula Rubensa został sprzedany za 14,4 miliona złotych na aukcji „Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” 17 marca 2022 r. w DESA Unicum. Jest to najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii polskiego rynku oraz pierwsza praca tego artysty wystawiona w naszym kraju.
Obraz datowany na około 1626 rok od lat 60. ubiegłego wieku znajdował się w rękach prywatnych i nie był udostępniany szerszej publiczności. Dzieło wyróżnia szczegółowa proweniencja będąca rzadkością na światowym rynku sztuki. Jednym z pierwszych właścicieli płótna był Sir Peter Lely, najwybitniejszy ówczesny malarz na Wyspach Brytyjskich, przyjaciel Rubensa i kolekcjoner dzieł sztuki. Następnie przez dwa stulecia obraz znajdował się w pałacu Stowe, w kolekcji książąt Buckingham i Chandos. Sprzedany w londyńskim Christie’s w 1848 roku trafił później m.in. do znanych marszandów i kolekcjonerów: Roberta Roe, Wynne’a Ellisa i Julesa Porgèsa. W połowie XX wieku „Portret damy” znalazł się w paryskiej kolekcji rodziny egipskiego księcia Mohammeda Alego Ibrahima i księżniczki Hanzade, w której pozostawał do 2011 roku. Po raz ostatni można było go oglądać na wystawie w Brukseli w 1965 roku.
Portrety autorstwa flamandzkiego malarza pojawiają się niezwykle rzadko w Europie, natomiast w Polsce jeszcze nigdy nie wystawiano dzieła sztuki o tak olbrzymiej wartości historycznej, artystycznej oraz inwestycyjnej. Poprzedzającą aukcję wystawę odwiedziło ponad 3 tysiące zwiedzających.